fodev.net
15.08.2009 - 23.06.2013
"Wasteland is harsh"
Home Forum Help Login Register
  • April 19, 2024, 01:22:44 pm
  • Welcome, Guest
Please login or register.

Login with username, password and session length
Play WikiBoy BugTracker Developer's blog
Pages: [1] 2 3 ... 9

Author Topic: Zaawansowane techniki PvP i PK  (Read 34954 times)

Zaawansowane techniki PvP i PK
« on: May 04, 2010, 03:15:09 am »

Witam,

Pozwalam sobie założyć topic, w którym mam nadzieję zebrać PORADY dotyczące (jak zresztą sam temat wskazuje) zaawansowanych technik PvP i PK. Od razu zaznaczam, że proszę bez technik terrorystycznych typu bombiarze :P - tu chodzi wyłącznie o WALKĘ. Chodzi mi o stworzenie swoistej BAZY WIEDZY obejmującej różnorodne techniki i tzw "dobre praktyki".

Story: gram obecnie Small Guns Snajperem i zbliżając się do 21 lev WIEM, że chcę nauczyć się samodzielnie polować w północnych miastach, na mapie oraz efektywnie ochraniać kumpli z niewielkiego (i młodego) gangu w którym jestem. Zdaję sobie sprawę że dużo zależy od builda i sprzętu ale mam też dziwne przekonanie że gdybym spotkał się np. w Den z doświadczonym graczem mającym tego samego builda/sprzęt co ja, to wynik serii 10 pojedynków byłby pewnie 9-1 dla niego :D Wszyscy wiemy, że w walce BARDZO DUŻO zależy od doświadczenia, wypracowanych praktyk i dogłębnego zrozumienia swojej roli - ZUPEŁNIE inaczej walczy się przecież sg snajperem, inaczej big gunnerem etc. Ważne jest wykorzystanie lokacji i dziesiątek innych, wydawałoby się, drobnych niuansów.

W topiku oczywiście warto by zebrać porady również dla innych typów morderców :D jak minigunerzy, rakieciarze itd, chociaż tak pokochałem snajperkę, że długo jeszcze jej na nic nie zamienię, więc wiadomo na jakich informacjach najbardziej mi zależy :)

I ostatnie: ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ, że większość pro-graczy nie będzie miała ochoty dzielić się swoimi sprytnymi technikami, bo po co zdradzać wrogom sekrety zabijania, skoro można przecież samotnie dominować :P

ALE:
- może nie wszyscy myślą w ten sposób
- można też spojrzeć na to w ten sposób, że "wychowacie" sobie nowe pokolenie wrogów, których zabijanie będzie wam sprawiać prawdziwą satysfakcję (bo w odróżnieniu od większości waszych ofiar CI COŚ UMIEJĄ :P) czyli będziemy wzajemnie WYRZYNAĆ SIĘ Z KLASĄ i mieć z tego dobrą zabawę :D
- ci "wrogowie" mogą w przyszłości stać się cennymi sojusznikami, członkami waszego gangu, etc.
- nasze polskie "community" będzie rosło w siłę, a to też nie jest bez znaczenia.

Liczę na Waszą pomoc i pozdrawiam,
Jack

P.S. Do Moderatorów: temat oczywiście można by umieścić w dziale PORADY DLA POCZĄTKUJĄCYCH, ale wydaje mi się, że tutaj warto by zebrać konkretne info z trochę wyższej półki, więc warto aby nie rozmyło się to w zalewie innych "porad". Ale jak wyląduje tam to też będzie ok, zależy od Was ;)

P.S.2 Jak ktoś już NA MAXA nie chce dzieli się ze wszystkimi, a z jakichś powodów zna mnie/lubi/docenia determinację (niepotrzebne skreślić) to niech napisze do mnie PM :)
Logged

Nice_Boat

  • I shot a man in Reno just to watch him die.
  • Offline
Re: Zaawansowane techniki PvP i PK
« Reply #1 on: May 04, 2010, 03:43:04 am »

Hm, ruszasz się tak żeby przeciwnik zobaczył cię dopiero w momencie ataku (używaj wyobraźni i terenu), cały czas obserwujesz teren w zasięgu swojej PE i jesteś świadom stron z których można cię zajść mając równocześnie na uwadze pozycję przeciwnika (zwiad, komunikacja), współpracujesz ze swoją ekipą w zakresie leczenia (lepiej mieć 2 rannych graczy niż 1 sprawnego i 1 martwego, więc FA należy traktować dość altruistycznie), wiesz dokładnie co chcesz zrobić i w jaki sposób - i to w zasadzie tyle. Nie ma żadnych zajebistych tricków które wygrają za ciebie, jest koordynacja z własną ekipą którą wyrabia się miesiącami, do tego refleks i zwyczajne wyczucie sytuacji które wyrabia się zwyczajnie przez ogranie. Poza tym jest jeszcze kwestia agresywności i zdecydowanego wykonywania wszystkich ruchów, czyli coś co nie jest mocną stroną większości graczy.

W dużym skrócie - nie rozkminiaj tego za bardzo, to nie inżynieria rakietowa. Po prostu nakurwiaj, po paru tygodniach zauważysz że dużo ci do innych nie brakuje, a po paru miesiącach inni będą chcieli grać jak ty. Oprócz tego staraj się często podejmować nierówną walkę (w granicach rozsądku, czyli 1v3 w dobrej sytuacji taktycznej dobrze, 1v10 na gridzie źle), to wyrabia odpowiednio agresywne podejście i pomaga pogodzić się z faktem że w tej grze dość często ogląda się bebechy swojej postaci rozsmarowane po otoczeniu.
Re: Zaawansowane techniki PvP i PK
« Reply #2 on: May 04, 2010, 03:48:29 am »

Dzięki Nice_Boat - wiele trafnych uwag! Ciekawe co napiszą od siebie inni zawodowi "mordercy" :D
Logged
Re: Zaawansowane techniki PvP i PK
« Reply #3 on: May 04, 2010, 08:47:12 am »

Jack może pierw zacznijmy od twojego builda . Na duzo ryzykowne pk zazwyczaj bierzesz mniej pestek i słabszy armor , ( zazwyczaj to sa akcje for fUn . Gine to gine , wygram.. to fajnie bedzie ;) Chyba ,że wykorzystasz słabe punkty przeciwnika - zwycięstwo murowane .   . Jak stracisz trudno , wkoncu mozesz miec nowa :)

Według mnie w 100 % liczy się twoje ustawienie . Bo nawet  , jeśli jest ich 5 razy więcej ,a są ch**** ustawienii i mają brak komunikacji . To tylko korzystać z czegoś takiego .. Najważniejsze jest zaskoczenie i to żebyś TY uderzył szybciej i prędzej .. Gościu wtedy traci pierwsze hp , a czasami zamiast podjąć wole walki wycofuje się , a ty tylko dobijasz . ( przy wykorzystaniu maksymalnego zasiegu , nie wiedza skad strzelasz . )
Logged

Pandemon

  • The GM-eater
  • Offline
Re: Zaawansowane techniki PvP i PK
« Reply #4 on: May 04, 2010, 09:13:14 am »

Według mnie to jest tak:
- nigdy nie próbuj zdziałać niczego w pojedynke (tym bardziej, że jesteś snajperem, który stosunkowo wolno strzela)
- spróbuj się dowiedzieć z kim będziesz walczył (jeśli nie idziesz powalczyć "random" na encounterach), żeby się odpowiednio przygotować, np. jesteś w gangu A i chcesz przejać miasto należące do gangu B. Idziesz na zwiad, zero ekwipunku i próbujesz przebiec przez miasto i zobaczyć w co są zaopatrzeni przeciwnicy. Jeśli większość z nich ma np. metal armory to odrazu wiadomo, że energetyk tutaj dużo nie zdziała.
- Musisz znać na pamięć resistance każdego armoru na swój typ "ognia". Zgaduję, że strzelasz small guns snaperką, więc to jest dmg typu normal
- Jeśli walczysz, pamietaj, żeby nie komunikować się z resztą grupy poprzez normalne pisanie w grze (pozostaje radio, gg - nie polecam, irc - też nie polecam, mumble lub inny komunikator głosowy - polecam :P )
- co najmniej jeden członek grupy powinien mieć perk Awarness i dyktować reszcie ile kto ma hp i jakiej broni używa
- jeśli jest was więcej niż trzech w grupie nie walcie wszyscy naraz w jednego przeciwnika (no chyba, że jest sam ;) )
- jeśli jest was mniej niż trzech lub trzech to walcie wszyscy w jednego
- interesujcie się swoim tyłem, chyba, że stoicie przy samym gridzie lub jakiejś ścianie
- nie bierzcie zbyt wiele amunicji, zwłaszcza tej najdroższej (MFC, rakiety AP, etc.), po zwiadzie spróbujcie wyliczyć ile mniej więcej wam będzie potrzebne, ale nie zapominajcie, że zwiadowca nie zawsze widzi wszystko, więc weźcie ok. 1/4 więcej

No, odemnie to chyba wszystko ;D
Logged
There is nothing as demotivating as the Game Masters

maszrum

  • Soldiers of Thunderstorm
  • Offline
Re: Zaawansowane techniki PvP i PK
« Reply #5 on: May 04, 2010, 11:56:32 am »

Quote
chcę nauczyć się samodzielnie polować w północnych miastach, na mapie oraz efektywnie ochraniać kumpli z niewielkiego (i młodego) gangu w którym jestem

powiem ci jak ja to widze, czasy grania pvp samemu albo z kumplem chyba bezpowrotnie minely. skoro jestes w niewielkim gangu to nie masz zbyt wielu opcji, budowanie mocnego teamu kompletnie od zera jest naprawde bardzo trudne. pownenes raczej nawiazac kontakt z jakas wieksza organizacja.. tylko ktora ? - zalezy to glownie od waszych upodoban, polityki ktora prowadzicie.. wiekszosc z wiekszych organizacji/gangu przywita was z otwartymi ramionami ;)

jesli sie uczyc - to od doswiadczonych graczy, w grze a nie na forum
Logged
Re: Zaawansowane techniki PvP i PK
« Reply #6 on: May 04, 2010, 01:19:00 pm »

Maszrum, kwestia mojej indywidualnej "kariery" jako Terrorizera (nick mojego snajpera) jak i kierunku w którym pójdzie ten gang to całkowicie osobna kwestia. Tutaj staram się zebrać po prostu wskazówki bardziej profesjonalnego podejścia do tematu, aczkolwiek trudno się z Tobą, przynajmniej częściowo, nie zgodzić. 

Dark Angel, Pandemon - dziękuję za wskazówki! Widzę, że każdy wnosi coś od siebie poruszając temat z trochę innej strony. Czekam na dalsze wypowiedzi zawodowców :)
Logged
Re: Zaawansowane techniki PvP i PK
« Reply #7 on: May 04, 2010, 05:25:00 pm »

podejście do sprawy:

opiszę działanie w Modoc.

podglądam spawny.

Widzę:

2 bluesuity i 1 leather armor.

Szybki look na broń.

mam snajpere i metala. oke.

biore nuke i fajeczki.

ostateczny podgląd.

koleś kampi przy gridzie.

wbijam na easta.

potem szybko w prawy dolny róg, aby być o hex od grida.

włączam sneaka ( a nuż coś pomoże xd )

hex za hexem zbliżam się do ofiary.

gdy podejdę na tę odległość w której mam 95 w oczy, strzelam.

reszta zalezy od szczęścia, koleś może dostać insta albo knock outa, może dostać missed i uciec.
Re: Zaawansowane techniki PvP i PK
« Reply #8 on: May 04, 2010, 08:35:13 pm »

Stary, następnym razem czołgiem wjedź w te bluesuity..
Re: Zaawansowane techniki PvP i PK
« Reply #9 on: May 04, 2010, 08:44:32 pm »

FANTASTYCZNE TheRiot! - BRAWKA! :D

Czyli mamy już podejście opisowe z typu "rozpoczęcie działań-wykonanie serii czynności zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem-liczenie, że nic się ekstremalnie nie zjebie-oczekiwanie na efekty". SUPER.

Czekam na dalsze głosy, temat jak wiadomo szeroki, a do tego AUTENTYCZNIE każdy opisuje go zupełnie inaczej. Całościowo pozbieramy to sobie za jakiś czas jako swego rodzaju podsumowanie, w jakich punktach zgadza się większość zawodowców, a jakie punkty są indywidualnymi, niszowymi praktykami. 

P.S. Kilgore - bluesuit bluesuitowi nie równy moim zdaniem, nikomu nie należy za bardzo ufać ;) Osobiście coraz bardziej przychylam się do zasady "najpierw strzelać-potem rozmawiać" bo sprzęt zawsze można oddać, a dać się podejść nie jest zbyt miło ;)
Logged
Re: Zaawansowane techniki PvP i PK
« Reply #10 on: May 04, 2010, 09:23:34 pm »

Przecież to co napisał riot jest zupełnie bezużyteczne.

1. o tym ze nalezy uzyc preview wie kazdy bluesuit ktory robil questy chociaz raz na polnocy
2. uzycie dragow wynika z samego builda
3. jaki sneak? kurwa mac... strata 5 AP w razie jakby akurat ktos mu sie na plecy wpierdalal (bo akurat sobie kampil na WM tak jak nasz mistrz Riot i postanowil sie tuz za nim wjebac)
4. jaki hex od grida? co to zmienia w przypadku gdy i tak uaktywniasz strzalem combat timer?
5. co sie stalo z celem? co sie stalo z pozostalymi dwoma? nie wjebala sie ekipa bo akurat ci 3 mogli byc podstawieni na wabia?

czytajcie dalej tego typu pierdoły a będzie was jechał byle bluesuit z smg
pociesza mnie to że wiele osób będzie czytalo tutaj banialuki napisane przez stalych bywalcow NCR i lowcow skorpionow, po czym bogatsi o jakze cenna wiedze pojda na polnoc i beda popelniac dalej podstawowe bledy, co wiecej zwalajac wine na pecha/wieksza liczebnosc przeciwnikow/inne bzdety, a na pewno nie na swoj jakze wypracowany "skill".

czyli ogolnie chodzi o to co napisali tutaj gracze majacy duze doswiadczenie w pvp - nalezy grac, walczyc, zdobywac doswiadczenie, nie bac sie utraty pixelkow, zlapac jakas zorganizowana grupe, bo samemu to mozna sobie polowac na bluesuity i crafterow. kropka.
Re: Zaawansowane techniki PvP i PK
« Reply #11 on: May 05, 2010, 01:22:03 am »

Kilgore, nikt nie twierdzi, że przy pomocy Forum można się czegokolwiek praktycznego nauczyć, ale skoro Forum istnieje i piszemy na nim to można założyć taki topic, żeby odnosić się do niego w trakcie zdobywania doświadczenia (weryfikować bzdury, potwierdzać to co inni mówią że działa itd.). Gram w FOnline od jakiegoś miesiąca i mnie np. ciekawią opinie praktyków PvP. W tej chwili mam 20 lev sg snajperem i jedyne czym się zajmuje w grze to jak najszybsze dopicie do 21 a potem już tylko praktyka PvP, praktyka i praktyka. A że jestem w gangu, który się uczy (i nie jest jeszcze nastawiony na 100% PvP) a nie chce ich porzucać na rzecz doświadczonych rzeźników to zacznę sam, ew. z 1, 2 kumplami i stąd chęć zasięgnięcia rad doświadczonych graczy. A jak nam będzie szło  - czas pokaże.

Co do Twoich uwag do TheRiot!-a to trudno mi je zweryfikować właśnie przez brak praktyki. Najlepiej byłoby żebyście wyjaśnili między sobą merytoryczne szczegóły :D przez PM (o ile to możliwe) i poinformowali nas tutaj jaki jest wynik. Kto wie, może się dogadacie ;) Dajmy wypowiedzieć się innym i zobaczymy jak to wszystko się rozwinie.

EDIT: mały update levelu, w wersji oryginalnej było 19, ale już jest 20, więc jeszcze tylko 1 i zaczynam radosną, niczym nie skrępowaną RZEŹ :D
« Last Edit: May 05, 2010, 05:08:21 am by Jack Torrance »
Logged

manero

  • FO:Reloaded
  • Offline
Re: Zaawansowane techniki PvP i PK
« Reply #12 on: May 05, 2010, 12:40:15 pm »

To co napisał Maszrum odnośnie single player pvp mode to prawda. Teraz nikogo tak nie zabijesz, wszyscy mają co najmniej 5 gotowych spuścić Ci wpierdol kumpli nad miastem albo na taxówce. Zanim skończysz oprawiać swój cel, wyżej wspomniani wpadną Ci na plecy i po zabawie. A co do mojej porady? Ja uczyłem się pvp w New Reno na samotnych rajdach. Ustawiłem kratkę obok miasta namiot, zrzuciłem tam wszystkie swoje zapasy i chodziłem po mieście nie bawiąc się w żadne poglądy czy inne pizdowate taktyki. Wbiegałem przez wschodnią dzielnicę, biegłem do centrum, z centrum do głównego grida żeby rajd skończyć w new reno arms. Zaufaj mi w trakcie takiej przebieżki nie nudziłem się bo na ogół spotykałem samotnego lub dwóch kowboji chetnych do rozwałki ;) Ale z drugiej strony teraz w New Reno nie spotkasz już ludzi mojego pokroju na których ewentualnie inny grajek pvp mógłby wyłapać doświadczenie, a raczej cipki wypatrujące bluesuitów, wbijające na sneaku i ładujące im kule z miliona hexów. Wniosek jest tylko jeden, praktyka czyni mistrza, kolejna zadra na spluwie znaczy, że jesteś lepszy.
« Last Edit: May 05, 2010, 03:43:27 pm by manero »
Logged
Re: Zaawansowane techniki PvP i PK
« Reply #13 on: May 05, 2010, 01:16:33 pm »

właśnie najgorsze jest to, że sam pk nie ogarniam lol, napisałem tylko jak ja reaguje na gościa w kuszącym armorze xd
Re: Zaawansowane techniki PvP i PK
« Reply #14 on: May 05, 2010, 04:07:51 pm »

Okay, to teraz czas na kilka pytań ode mnie. Odnoszą się one do MECHANIKI i prawdopodobnie są BANALNE, ale najgłupszym błędem IMHO to nie potwierdzić podstawowych zasad jak coś działa, tylko po to, żeby potem boleśnie się zdziwić :P

1. Strzał w oczy. Dostałem kiedyś gonga od Death Clawa i jak wstałem to miałem "eye damage" a szansa KAŻDEGO celowanego strzału spadła dokładnie do 5 % (jeśli dobrze pamiętam). Czy komunikat że udało mi się uczynić kogoś "blinded" po strzale w oczy oznacza dokładnie to samo co mi się przydarzyło, czyli gość wstaje i ma 5% szans na oddanie mi (a jak jakimś cudem mi zwieje to tylko Doktor mu pomoże...)?

2. Strzały celowane. Usłyszałem/przeczytałem gdzieś że w oczy da się strzelić tylko jak je "widać" czyli gość stoi/biegnie do mnie przodem. Jeśli stoi bokiem/tyłem to strzał w oczy wejdzie automatycznie jako strzał w głowę, ALE nie będzie to krytyk. A jeśli strzelę do gościa stojącego bokiem/tyłem od razu w głowę to szansa na krytyk jest podobno normalna... Podobnie ze strzelaniem w oczy jak delikwent leży, da się (widać je?) czy strzelać w głowę? No i podobno przy strzale w jaja jest największa szansa na knockdown, większa niż przy strzale w oczy. Proszę o potwierdzenie/zdementowanie tych plotek ;)

3. Perk Sharpshooter. Daje + 2 PE na potrzeby używania broni palnej i mały bonus do strzelania. Czy dobrze rozumiem, że mając PE np. 7 i tego Perka daje mi to identyczne pole widzenia jak postaci z PE 9? Czy też działa to może w jakiś trochę inny sposób?
« Last Edit: May 05, 2010, 04:12:40 pm by Jack Torrance »
Logged
Pages: [1] 2 3 ... 9
 

Page created in 0.117 seconds with 21 queries.